Časté otázky ohledně investování
Jeden obchodník mi říkal, že nemám dávat peníze na termínované vklady do bank, že v žádné bance nejsem v bezpečí, argumentoval článkem Bail-in v praxi. Mám se bát mít peníze uložené v bance?
Ukládat své úspory do bank se rozhodně bát nemusíte. Banky působící na českém trhu jsou, dá se říci, zdravé a bezpečné a to i v porovnání s ostatními evropskými státy. Centrální bance (ČNB) se celkem úspěšně daří omezit transfér vygenerovaného zisku tuzemských bank ve prospěch jejich zahraničních matek a tím tak zvyšuje jejich bonitu. Pokud vás někdo straší bankami v České republice, tak to v lepším případě dělá z neznalosti a naivity, v horším případě jde pak o účelovost, aby prodal vlastní produkt. Neobávejte se bank, vždy je to jen o zvážení, zda vyšší výnos někde jinde odpovídá máře rizika.
Proč investovat právě do zlata?
Je jistě celá řada komodit a možností, jak investovat peníze. Nicméně, zlato si svou hodnotu uchovává po tisíciletí a to i v nejistých dobách válek či společenských a ekonomických krizí. Jistě jste četli mnoho a mnoho faktů o ochraně před inflací či dokonce měnovou reformou. Tyto informace, ač jsou do značné míry pravdivé, spíše vyvolávají pocit obehrané fráze. Reálným však zůstává, že s ohledem na vzrůstající napětí v Evropě, ale i ve světě, má zlato vynikající vlastnost uchovatelné hodnoty s velmi dobrou likviditou kdekoli na světě.
Je vhodné řídit se především výší výnosu například u podílového investování do komodit?
My takovou formu investice nenabízíme, nicméně je vhodné se řídit především faktorem eliminace rizik. Největší výnos na trhu nemusí vždy znamenat nejvýhodnější nabídku s ohledem na nejistý původ komodit či strategii společnosti. Tak jako u ostatních investic platí, čím vyšší nabízený výnos, tím větší riziko. Pokud Vám nějaká ze společností nabízí roční výnos 20%, pak je nasnadě se ptát, zda je možné takovéhoto výnosu vůbec dosáhnout a zároveň tvořit zisk pro společnost.
Můžu u vás zároveň investovat v různých programech?
Ano, žádné omezení v tomto směru ani neplánujeme.
Jak poznám solidní společnost?
Především je třeba si nechat vysvětlit logicky funkčnost daného produktu. Zda je či není ekonomicky soběstačný. Je řada společností, které neohromují předpokládanými výnosy, ale naopak transparentně klientovi prezentují úrokovou sazbu například v programu spoření do zlata (postupný nákup). Takovýchto společností je vhodné se držet. V neposlední řadě je více než rozumné podívat se na vlastnickou strukturu společnosti a na to, kým byla založena, popř. jakou má historii a základní kapitál. U společností založených před jedním či dvěma roky, je na místě velká obezřetnost.
Je možné koupit na trhu i tzv. pančované zlato?
Ano, je dost případů, kdy se objevily zlaté slitky pančované především wolframem. Proto je vhodné neřídit se jen nápadně výhodnou cenou, ale sázet hlavně na bezpečí a jistotu za rozumnou cenu. My nakupujeme výhradně slitky Argor Heraeus, což je n atrhu obecně pravděpodobně nejuznávanější značka co do kvality a jistoty, Každý ze slitků má své transparentní identifikační číslo. S ohledem na kolísání ceny zlata na trhu je třeba k němu přistupovat spíše jako k jistotě, pojistce. Není vhodné za každou cenu bazírovat na nejnižší ceně v rozmězí 0,5% až 1% a podstupovat proto neúměrná rizika. Zlato může druhý den zrovna tak o 2% klesnout či posílit.
Proč by mělo zlato v nejbližších měsících či letech růst?
Zlato vždy posilovalo v dobách krizí a nejistot. Dá se říci, že úněrně s narůstajícím strachem roste i cena zlata. V poslední době se Evropa potýká s mnoha krizovými faktory: terorismus, přistěhovalecká problematika, válka v Sýrii, Islámský stát, válka na Ukrajině, sankce vůči Rusku, ruské protisankce, stoupající nervozita na kapitálových trzích, atd. Navíc centrální banky nalévají do ekonomiky obrovské množství levných peněz, což má a bude mít silně proinflační důsledky. To všechno nahrává pouze tomu scénáři, že cena zlata, ale i ostatních komodit s největší pravděpodobností poroste.
Jak se daní výnosy ze zlata?
Výnosy z investičního zlata nepodléhají u fyzických osob zdanění, pokud je zlato v držení déle než 12 měsíců. Investiční zlato je navíc dle zákona č.235/2004 Sb. §92 oproštěno od DPH.