Cena zlata mezi supportem a rezistencí - článek Ing. Pavla Hrušky z BGGROUPna www.kurzy.cz

 

Zlato v dubnu otestovalo významnou rezistenci nacházející se v oblasti 1300 USD za trojskou unci. Obrat přišel až po prvním kole francouzských prezidetských voleb, které proběhlo předminulou neděli. Cena zlata, stejně jako většiny aktiv citlivých na riziko, resp. aktiv oceněných v EUR, otevřela obchodování doposud neuzavřeným gapem (viz graf č.1 - označeno červenou elipsou).

Nyní se zlato pohybuje nad silnými supporty, které se nacházejí v oblasti 1240-1250 USD/ozt. Cena zlata klesá k 200D klouzavému průměru (v grafu červeně - 1251 USD). Ten překonala v první polovině dubna a nyní zřejmě otestuje sílu jeho podpory. Pomoci by měl i 50D průměr, který v tomto týdnu protne 200D zespodu. Dlouhodobější průměr, vzhledem k tomu, že odepisuje hodnoty z minulého července, kdy se cena zlata, v důsledku očekávání amerických prezidentských voleb a přešlapování FED týkajícího se rychosti utahování monetární politiky, pohybovala okolo 1350 USD/ozt, bude pokračovat v pomalém poklesu směrem k hodnotám okolo 1240 USD. Další podporou pro cenu zlata pak může být trend započatý na konci loňského roku, který je v grafu č.1 vyznačen zeleně. Za zmínku stojí i ukazatel RSI zobrazený v dolní části grafu. Ten se sice nachází v neutrálním pásmu, ale dotýká se červeně vyznačené trendové linie, která koreluje s výše uvedeným letošním trendem ceny zlata. Jde pouze o pomocný indikátor, ale s osvědčenou předpovídací schopností. Případný průchod ukazatele pod tuto linii by mohl indikovat další pokles ceny zlata v následujících týdnech až k hodnotám 1210 - 1225 USD/ozt.

(Graf č.1)

 

V grafu č.2 je pak zobrazen dlouhodobý vývoj, na kterém je dobře vidět rezistence, se kterou se zlato bude muset na cestě za vyššími cenami utkat. V loňském i letošním roce zatím posloužila jako dobrý signál pro prodejce a její potvrzené překonání bude tedy klíčovou překážkou, jejíž zdolání otevře zlatu cestu k otestování nejvyšších hodnot z léta 2016.

 

(Graf č.2)

Z fundamentálního pohledu ovlivňuje v současné době negativně cenu zlata přetrvávající rally na akciových trzích. Pozitivním signálem je pak růst cen amerických dluhopisů, resp. pokles USD výnosové křivky.

V neděli proběhne finálové kolo francouzských voleb. Narozdíl od toho prvního, kdy do zveřejnění výsledků byly trhy drženy v napětí, zda bude mezi finalisty jejich oblíbenec Emmanuel Macron, je zde předpokládán jasný výsledek. V současné době vede v průzkumech veřejného mínění Macron nad Marine Le Pen v poměru 60:40. Jde tak o potvrzení pozitivní události z předminulého týdne, které by již nemělo mít sílu přinést na trhy stejnou vlnu optimismu jakou jsme viděli při otevření obchodování předminulé pondělí. V alternativním případě, po vítězství Le Pen, bychom se měli dočkat výrazně negativní reakce. Riziková aktiva by nejspíše otevřela své pondělní obchodování opět s gapem, ale v opačném směru. Cena zlata by tak ani v jednom případě neměla mít důvod k dalšímu výraznému poklesu a mohla by vyčkávat na červnové zasedání FED, po kterém bude jasněji ohledně rychlosti zvyšování úrokových sazeb v letošním roce.

Zdroj: http://zlato.kurzy.cz/zpravy/422265-cena-zlata-mezi-supportem-a-rezistenci/