Češi se vrhli na zlato. Doufají, že tím zachrání úspory před inflací - článek na seznamzpravy.cz

Investice do zlata láká stále více Čechů. Je to totiž jeden ze způsobů, jak své peníze uchránit před rostoucí inflací, která je – a pravděpodobně ještě nějaký čas bude – na vysoké úrovni.

Vrtkavá investice, nebo sázka na jistotu? Na zlato lze pohlížet různě, investoři ale mají jasno. V reakci na rostoucí cenu zlata a zvyšující se inflaci roste i zájem Čechů o investice do drahých kovů.

Přestože Češi ve srovnání s ostatními vyspělými státy prozatím nepatří k největším fanouškům nákupu drahých kovů, majitelů zlata je mezi nimi dost. Jejich počty navíc v současné době rychle rostou.

Vzhledem ke stále zvyšující se inflaci lze předpokládat, že počet Čechů nakupujících drahé kovy v příštím roce prudce stoupne.

Roman Pilíšek, spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy

„Podle našich odhadů mohlo být mezi investory v Česku v minulém roce 15 až 20 tun zlata. V tomto roce očekávám nárůst minimálně o další dvě až čtyři tuny. Pokud převedeme aktuální cenu zlata, mohly by mít české domácnosti ve zlatě uložených až 35 miliard korun,“ řekl Roman Pilíšek, spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

„Vzhledem ke stále zvyšující se inflaci lze předpokládat, že počet Čechů nakupujících drahé kovy v příštím roce prudce stoupne,“ uvedl Pilíšek. Už v letošním roce podle něj stoupl počet lidí, kteří se své úspory snaží zachránit před inflací nákupem zlata nebo stříbra. Tyto drahé kovy drží stabilně svoji hodnotu.

„Zlato patří mezi drahými kovy k nejkupovanějším. Cenově oproti minulému roku oslabilo, cena ale spadla ze skokového růstu, který přinesla pandemie. Letošní rok byl rokem upevňování ceny, která v období od konce roku 2018 do poloviny roku 2020 vzrostla, měřeno v českých korunách, o 76 procent,“ říká Pilíšek.

Foto: Seznam Zprávy

Vývoj ceny zlata.

„Od poloviny roku 2020 do současnosti cena zlata klesla od vrcholu o 10 procent a nyní zde stagnuje. Stříbro podobně jako zlato v období od konce roku 2018 do poloviny roku 2020 vzrostlo o 100 procent. Od poloviny roku 2020 do současnosti cena stříbra stagnuje přibližně kolem 13 procent od vrcholu ceny,“ doplnil Pilíšek.

A podle odborníků cena zlata dále poroste, velký vliv na to má totiž rostoucí inflace, která prý potrvá několik let. „V zásadě zlato vyčkává, jak se vyvinou inflační očekávání a vývoj pandemie koronaviru a na ni navázané hospodářské oživení,“ tvrdí spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Foto: Seznam Zprávy

Vývoj ceny stříbra.

„Pokud se stávající růst cen rychle nezastaví a roztočí se inflační spirála, pak cena zlata bude bezesporu růst, ostatně jako další hmotné statky. Na místě investora bych volil postupnou přeměnu úspor do drahého kovu až do výše jedné třetiny majetku,“ doporučil Pilíšek.

Podle odborníků je pravděpodobné, že v roce 2022 bude historické maximum ceny zlata 46 tisíc korun za unci pokořeno.

„Domnívám se, že tak jako jsme měli období nízké inflace, nyní nás čeká deseti‑ až patnáctileté období vysoké inflace. Inflace je ostatně nejjednodušší forma snižování dluhové zátěže, jak osobní, tak i státní. Nejenže se bude jednat o inflaci, ale přímo o stagflaci, tedy vysoký růst cen a nízký hospodářský růst,“ uzavřel Roman Pilíšek.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cesi-se-vrhli-na-zlato-doufaji-ze-tim-zachrani-uspory-pred-inflaci-181868