ČNB počítá s ještě silnější korunou


ČNB pokračuje v tažení za vyššími (normálními) úrokovými sazbami, a proto včera bankovní rada v souladu s očekáváním trhu znovu zvýšila hlavní úrokovou sazbu centrální banky na 0,75 %. Tedy na úroveň, kde byla naposledy v roce 2012. Vzhledem k tomu, že se centrální bankéři na tento krok trh připravovali s dostatečným předstihem, nešlo o žádné překvapení. Ale ani tak nebyl včerejšek prostý jakýchkoliv novinek. Tou největší bylo asi opětovné zveřejňování prognózy devizového kurzu, který ČNB naposledy publikovala v roce 2013 ještě před zavedením kurzového závazku. Aktuálně z tohoto výhledu vyplývá, že centrální banka ve svých úvahách počítá s ještě silnější korunou, než je tomu nyní. Dokonce by se kurz koruny měl už ve druhém čtvrtletí nacházet pod hranicí 25 EUR/CZK a postupně posilovat na pro letošek závěrečných 24,60 EUR/CZK. To se české měně asi moc líbilo, protože ještě do večera posílila pod úroveň 25,20.

Na druhou stranu si ČNB dala záležet, aby vysvětlila, že prognózu jejího kurzu nelze považovat za „preferovanou či žádoucí úroveň kurzu“. Přesto jde o velmi důležitou informaci, z níž vyplývá především ochota centrální banky pokračovat v normalizaci úrokových sazeb. Tedy přesněji z porovnávání aktuálního vývoje s prognózou. Zjednodušeně se dá říct, že čím slabší bude koruna ve srovnání s výhledem, tím větší nejspíše bude ochota ČNB sazby zvyšovat a naopak. S tím souvisí i druhé překvapení, které vzešlo ze včerejšího zasedání bankovní rady, a sice docela holubičí tóny znějící z ČNB. Podle šéfa centrální banky se totiž prý objevily hlasy, zda ještě se zvýšením sazeb raději nepočkat. Rozhodnutí bylo přesto nakonec jednohlasné. Nicméně ochota jít se sazbami rychleji nahoru už nemusí vypadat až tak přesvědčivě. Guvernér, který ještě nedávno hovořil o minimálně dvojím zvýšením sazeb, však nakonec další růst sazeb ve druhé polovině roku připustil s tím, že jej dokonce považuje za vysoce pravděpodobný. A s tímto krokem počítáme pro druhé pololetí i my. Rozhodujícím faktorem v rychlosti návratu k normálu zůstávají vedle inflace – a tedy hodné zvýšené pozornosti – kurz koruny, uvolněná ECB a tuzemské mzdy.

TRHY

CZK a dluhopisy
Koruna včera získala nečekaný vítr do plachet v podobě prognózy kurzu z dílny ČNB. Navzdory spíše holubičímu tónu tiskové konference po zasedání bankovní rady, to byla nejspíš představa centrální banky o ještě silnějším kurzu, která koruně pomohla dostat se pod hranici pětiletého maxima 25,20 EUR/CZK. Je sice nejisté, jak je to s přeměnou spekulativních pozic zahraničních investorů na dlouhodobé investice, o nichž ČNB hovoří, nicméně rozšiřující úrokový diferenciál na čas motivem zůstat dál v překoupené koruně být nepochybně může.

Včerejší zasedání bankovní rady ČNB, zejména pak holubičí tóny centrální banky, nezůstaly bez odezvy ani na bondovém trhu. Výnosy na středu a delším konci křivky propadly s tím, že ČNB letos nemusí být ve zvyšování sazeb až tak „agresivní“, jak doposud prezentovala. To ovšem nemění nic na tom, že už v příštím roce ČNB předpokládá, že tříměsíční PRIBOR bude ještě výše, než je dnes výnos desetiletého dluhopisu.

Zahraniční forex
Americký dolar si po zasedání Fedu neudržel moc dlouho pevnou půdu pod nohama. Měnový pár se tak během včerejšího obchodování vrátil zpátky do blízkosti tříletých maxim v okolí 1,25 EUR/USD.

Dnešní čísla z amerického trhu práce mohou skončit lehce pod odhadem trhu a dolaru pravděpodobně příliš nepomohou. Eurodolar se tak může pokoušet dál testovat 1,25.

Ropa
S končícím týdnem se ropě daří umazávat většinu ztrát a cena Brentu stoupá zpět k 70 USD/barel. Svou zásluhu na tom má OPEC, jehož členové nadále vykazují vysokou míry disciplíny při dodržování produkčních limitů. Ta je v posledních měsících podpořena především kritickou situací ve Venezuele, jejíž produkce klesla meziročně o téměř 30 %, na současných 1,6 mil. barelů.

Dnes jsou na pořadu poslední zajímavá data tohoto týdně, konkrétně aktivita amerických producentů. Připomeňme, že v minulém týdnu reportovala agentura Baker Hughes významný nárůst aktivních vrtných souprav (+12), nejvíce od března minulého roku.

Akcie
Akcie v zámoří po rekonvalescenci do závěru obchodovaní zamířily k jihu. Zátěží byl hlavně technologický sektor, který klesal pod tíhou výsledků Alibaby. Čínský tech-gigant po reportu výsledků, kde hlavně marže vystrašily investory, poklesl o 6,1 % na 191,80 USD. Negativní náladu nedokázal zvrátit ani Facebook, jehož čísla byly přijaty pozitivně. Akcie největší sociální sítě rostly o 3,3 % na 193 USD.

Index Dow Jones Industrial Average si po negativním začátku dokázal proklestit cestu do kladných hodnot, ty ale v závěru častečně odevzdal. DJ končil na 26.185 bodech (+0,1 %). S&P 500 také dotahoval ztráty, tento záměr ale nevyšel. Barometr poklesl o desetinu procenta na 2.821 bodů. Technologický Nasdaq Composite ztratil 0,3 % na 7.385 bodů.

Zdroj: www.kurzy.cz