Co nejvíce ovlivňuje cenu zlata? - článek z www.kurzy.cz

Lákají Vás investice do zlata? Chcete před samotným nákupem tohoto kovu lépe pochopit vývoj jeho cen? Právě pro Vás jsem připravil výčet faktorů, jež mají významný vliv na pokles či růst ceny zlata. Jedná se o body s globálním dopadem, na lokální úrovni mohou cenu zlata ovlivňovat regulace, změny v daňovém systému apod. Tyto faktory nejsou na níže uvedených řádcích zohledněny, určitě byste se o nich však měli informovat a brát je v potaz.

Stav ekonomiky

Zlato platí za tradičního uchovatele hodnot v době ekonomické nejistoty a investoři se k tomuto cennému kovu uchylují v době, kdy vyhlídky světové ekonomiky či hlavních světových ekonomik (USA, Čína, Japonsko, EU) nevypadají růžově. Je to právě zlato, kam investoři směřují část svých peněz z prodaných akcií, rizikových dluhopisů apod.

U ceny zlata tedy platí úměra, že s příznivějšími ekonomickými vyhlídkami cena zlata klesá, zatímco v době strachu z recese, finanční krize apod. jeho cena roste.

Zároveň, zlato je využíváno i v leteckém průmyslu, elektrotechnickém průmyslu, ve zdravotnictví apod., celkový podíl těchto odvětví na celkové poptávce činí cca 15 % a má tedy také potenciál ovlivnit cenu tohoto žlutého kovu.

Kurz amerického dolaru

Existuje silná závislost na vývoji kurzu dolaru a ceně zlata. Zatímco v dobách růstu amerického dolaru (např. podloženého příznivými daty z ekonomiky, klesajícími bezpečnostními riziky apod.) cena zlata klesá, v případě poklesu této měny, cena zlata roste.

Zlaté rezervy centrálních bank

Centrální banky jsou významným hráčem na trhu se zlatem. V době, kdy centrální banky velkých ekonomik (USA, Čína, Japonsko, Velká Británie, Německo, Rusko, Itálie) začnou ve velkém nakupovat či prodávat zlato, výrazně to ovlivňuje cenu tohoto kovu. Aktuální politiku ve vztahu k zlatým rezervám hlavních centrálních bank najdete shrnutou např. v tomto článku .

Poptávka ve šperkařství

Zhruba polovina produkce zlata směřuje do šperkařství, přičemž polovinu veškeré poptávky světového šperkařského oboru zajišťují Indie s Čínou. Prosperita šperkařství tlačí nahoru cenu zlata, stejně jako ji pokles poptávky z tohoto odvětví snižuje.

Ano, poptávka ze šperkařského průmyslu je rovněž silně spjata s ekonomickou prosperitou, kdy v době ekonomického růstu lidé více kupují šperky. Nicméně, konkrétně v Indii má šperkařství silnou tradici a jeho výrobky jsou používány i pro výrobu náboženských či duchovních předmětů, po nichž je poptávka i v době ekonomického útlumu.

Zdroj: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/495163-co-nejvice-ovlivnuje-cenu-zlata/