ECB vs. FED - články Ing. Pavla Hrušky z Exchange Gold

I.část zveřejněná před FED

Minulý týden byla naše pozornost obrácena směrem k ECB, a dnes se dozvíme zbývající část březnové tajenky. Obě události budou zřejmě determinovat jarní dění na finančních trzích.

Krátce se tedy vraťme k minulému čtvrtku. V první řadě je třeba konstatovat, že centrální banka tentokrát očekávání trhů nezklamala a předpokládané kroky (snížení úrokové sazby a navýšení QE) provedla s ještě větší razancí. V současné době si tedy můžete uložit volná EUR u ECB za -0,40% p.a. a do oběhu se měsíčně dostane 80 mld. nově vytvořených peněz. Snížení se dočkaly i repo sazba a sazba, za kterou si od ECB komerční banky půjčují. Rozšířilo se také spektrum vykupovaných dluhopisů a limity nákupů od  jednoho emitenta.

Ještě v první části tiskové konference reakce ceny EUR odpovídala tomu, co ECB provedla. Při slovech Maria Draghiho o ponechání tohoto nastavení po dlouhou dobu dosáhl pár EUR/USD svého denního minima. Další odpověď však vzala prodávajícím vítr z plachet..sazby jsou na minimu, nepředpokládejte jejich další pokles hlouběji do záporných čísel. Práce guvernérů centrálních bank je z tohoto pohledu nevděčná a tipl bych si, že by Draghi svou odpověď nejraději formuloval ještě jednou. EUR/USD okamžitě reagoval a během zbytku obchodního dne posílil o více jak 3%. Čekáme tedy na dnešní pokračování, které naznačí, co můžeme očekávat v letošním roce na druhé straně tohoto měnového páru.

FED bude mít problém vybalancovat očekávání finančních trhů, nastavená ještě nedávno na dvojí zvýšení úrokové sazby v tomto roce, a zároveň reflektovat současný vývoj globální ekonomiky, kterému by jednostranné zvyšování sazeb asi neodpovídalo. Na druhou stranu si domáci ekonomika vede dobře a prosincová očekávání FED z trhu práce (v únoru 250tis. nových pracovních míst) a růstu cen (jádrová inflace roste o 1,7%) byla více než splněna. Dnešní zvýšení sazeb by bylo pro trhy překvapením, pozornost se bude tedy soustředit hlavně na tiskovou konferenci Janet Yellenové zejména směrem k červnovému zasedání FED. K vyloučení letošního hike určitě nedojde a nejspíš uslyšíme podobný scénář jako u ECB, kdy bude kladen důraz na další vývoj podmiňující pohyb sazeb. Mohli bychom tak být svědky nové fáze „pozorného sledování“. FED by vyřešil problém s nebezpečně posilujícím dolarem a současně vyslal pozitivní signál směrem k akciovým indexům. Fundament a nastavení úrokových sazeb jasně hovoří ve prospěch USD, což dnešní večerní událost nijak nezmění. V krátkém období to však z pohledu vývoje ceny nemusí znamenat téměř nic. Vzpomeňme třeba na několikaměsíční prodlevu mezi oznámením o změně měnové politiky FED (listopad 2013) a reakcí na EUR/USD, ke které došlo až v květnu dalšího roku.


II.část zveřejněná po FED

Pokud bych měl včerejší výstup z FED shrnout do jediného slova, pak by jím byla nejistota. Ta se nevztahovala ani tak k domácí americké ekonomice, jejíž výhled na příští dva roky byl prezentován pozitivně, ale obecně ke globálnímu vývoji. FED upravil v prosinci avizovaný scénář čtyřnásobného zvýšení sazby v letošním roce na pouhé dvojí zvýšení, čímž v podstatě srovnal svůj výhled s předchozím očekáváním finančních trhů. Změna postoje má vycházet z nového výzkumu, který vidí rovnovážnou úrokovou sazbu pro americkou ekonomiku o 50 bodů níže, než ukazovala prosincová data. Předsedkyně FED, Janet Yellenová, však během tiskové konforence několikrát zmínila globální provázanost a zcela odlišnou situaci ostatních velkých světových ekonomik, evropské, japonské, čínské, kde centrální banky dál pracují na uvolnění monetárních podmínek. Do tohoto prostředí se opravdu jednostranné zvyšování úrokových sazeb nehodí.

Vtipná byla reakce komentátora CNBC, který v bezprostředním vstupu po ukončení tiskové konference rozrušeně požadoval po svých kolezích vysvětlení toho, co jsme od Janet Yellenové vlastně slyšeli. Jestliže nepřekvapilo rozhodnutí výboru, pak chybí jasný náznak pravidel, jejichž splnění bude dalšímu zvýšení sazeb předcházet. V minulém období byla situace jiná. FED jako rozhodující označil pozitivní vývoj nezaměstnanosti a růst cenové hladiny. Podmínky byly splněny, ale přichází rozčarování z velmi neurčitého definování těch nových. V prognóze na roky 2017 a 2018 se dokonce počítá se snížením míry nezaměstnanosti pod 5%, překročení inflačního cíle ve výši 2% bude akceptováno. Dalo by se tak říci, že FED abstrahuje od sledování domácí situace a začíná svou politiku korigovat podle vývoje světové ekonomiky, kterého se zřejmě obává.

Snad jediným pozůstatkem jestřábího postoje v jinak holubičím vystoupení byla informace, že FOMC bude vyhodnocovat situaci na každém svém zasedání. Mírné napětí tak pocítí investoři již v dubnu a nikoliv až v červnu. Na druhou stranu překotné změny v takto krátkém horizontu můžeme čekat jen těžko a postoj FED se nedá interpretovat jinak než že stojíme, čekáme.

Reakce finančních trhů nebyla nijak dramatická, dolarový index ztratil okolo 1%, akciové indexy se vydaly vzhůru, ale o really se nejednalo, zisk byl něco přes půl procenta. Výnosová křivka klesla po celé své délce. Vítězem večera mezi investičními nástroji se tak stalo zlato s téměř tříprocentním ziskem.

Pokud by nadpis článku odkazoval na sportovní utkání, byla by výsledkem remíza 1:1. ECB investory zklamala v prosinci, FED nyní.

převzato z www.kurzy.cz