EUR/USD na letošních maximech? Článek Ing.Pavla Hrušky ze BGGROUPna www.kurzy.cz

Nejspíš zdaleka ne. Letošní rok nezačal pro USD příliš dobře. Po prosincovém zvýšení sazeb vypadalo vše růžově a mezi oblíbená témata finančních trhů patřilo odhadování počtu hike v roce 2016. Optimismus vyvolaný americkou centrální bankou byl však velmi brzy negován tou samou institucí. Na březnovém zasedání FED srovnal svůj výhled s trhem a snížil předpokládaný počet letošních zvýšení ze čtyř na dvě. Nyní se zdá stále pravděpodobnější, že nejde o definitivní korekci tempa utahování měnové politiky v USA.

Na druhé straně měnového páru již ECB, alespoň pro první polovinu roku, svůj prach vystřílela. Další podpora ekonomiky v nejbližších měsících by pro trhy byla překvapením, které by mělo sílu další posilování EUR na nějaký čas zastavit. Nicméně i tak zůstane pozornost upřena na stranu dolaru, kde lze momentálně zvažovat minimálně tři možné scénáře. Dvojí letošní zvýšení (zde bude jasno již na červnovém zasedání FOMC), jedno, anebo žádné. Přestože červnový pohyb sazeb nebyl vyloučen, finanční trhy s ním již nyní nepočítají. V situaci, kdy žádná další centrální banka utažení své politiky ani nenaznačuje (naposledy s touto myšlenkou koketovali britští bankéři v polovině loňského roku) a naopak zřejmě dojde k další vlně měnového uvolňování (zatím slovní intervence představitelů japonské centrální banky, úterní neočekávané snížení základní sazby australského dolaru), by toto rozhodnutí bylo pochopitelné. Z krátkodobého pohledu bude zajímavý již závěr tohoto týdne, kdy vyjdou čísla z amerického trhu práce, mající potenciál s tržním očekáváním pravděpodobnosti červnové akce FED lehce pohnout.

EUR/USD v minulém roce vyčerpal potenciál pohybu směrem dolů a po konsolidaci v pásmu 1,05-1,15 se mu nyní otevírá prostor v opačném směru. V březnu se páru, po dlouhé řadě neúspěšných pokusů, podařilo uzavřít obchodování měsíce nad hodnotou 1,1225. Tento vývoj nejenže nebyl během dubna negován, naopak support (1,1220) byl trhem potvrzen a měnový pár poté uzavřel dubnové obchodování nad hodnotou 20M průměru. Otevřela se tak cesta k otestování maxima z loňského roku (1,1715), po jehož úspěšném překonání by dalším cílem byla hladina 1,20+. Nad touto hodnotou se nacházejí důležité rezistence 200M průměru, 50% Fibo (1,40 - 1,05), dále pak dlouhodobá trendová linie, kterou pár v reakci na avizovanou změnu měnové politiky FED prošel směrem dolů v prosinci 2014. Do oblasti směřuje ze severu také 50M

průměr. Toto seskupení by mělo mít sílu pár na jeho dalším postupu zastavit. Přestože je vývoj stále fundamentálně nastaven ve prospěch USD, můžeme otestování této oblasti v letošním roce očekávat. Celá situace je dobře viditelná na jinak špatně čitelném měsíčním grafu níže (bohužel se nepovedlo font zvětšit), včetně dvojitého dna vytvořeného na počátku, resp. konci roku 2015.

Zdroj: Saxobank, 3.5.2016, 19:00

Pro ty, kteří před grafy technické analýzy dávají přednost teorii náhodné procházky usměrňované fundamentálními událostmi mám jiné vysvětlení možného dočasného posílení EUR. Mezi řadou nejistot formujících vývoj finančních trhů je i několik jistot. Jednou z nich je skutečnost, že to poslední, co si velké finanční instituce přejí, je přenechat zisk z finančních operací fundamentálně správně zorientovaným drobným investorům, kteří svá eura těm velkým prodávají. Občas jsme tedy svědky jízdy proti větru, tedy fundamentu, doprovázené postupným vytlačováním drobných investorů a přebíráním jejich pozic.

Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/399004-eur-usd-na-letosnich-maximech/