Evropské akcie se potýkají s možným ukončením QE

 

Evropské akcie bojují s vyjádřením Evropské centrální banky o zvažovaném ukončení kvantitativního uvolňování. A jak se to projevilo na trzích?

Italské akcie se propadly a index FTSE MIB poklesl o 1,2 % na 21 498,17. Ceny italských dluhopisů rovněž klesly, což podle společnosti Tradeweb posunuje výnosnost dvouletých dluhopisů o 40 bazických bodů na 1,31 %.

Index Stoxx Europe 600 byl po otevření trhu vyšší o 0,1 %, tedy na hodnotě 387,01. Akcie infrastrukturních společností byly ztrátové, zatímco akcie týkající se komodit rostly. V úterý benchmark poklesl o 0,3 %.

Španělský index IBEX 35 ztratil 0,2 % a dosáhl hodnoty 9 674,8. Zato německý DAX 30 index se zvýšil o 0,1 % na 12 799,38 a francouzský index CAC 40 vzrostl o 0,2 % na 5 469,66. Hodnota britského indexu FTSE 100 stoupla o 0,3 % na 7 706,8.

Kurz eura vůči dolaru je 1,1757, přičemž v úterý se kurz pohyboval na hladině 1,1720 dolarů za euro. Toto navýšení bylo způsobeno zprávou, že ECB využije své schůzky 14. června k diskusi o ukončení kvantitativního uvolňování.

Zpráva byla podpořena komentáři dvou představitelů ECB, kteří uvedli, že centrální banka zahájí intenzivní diskusi o ukončení svého rozsáhlého programu nákupu dluhopisů v době, kdy se představitelé sejdou v Rize v Lotyšsku.

„Příští týden bude muset Rada guvernérů posoudit, zda dosavadní pokrok byl dostatečný k tomu, aby bylo zaručeno postupné uvolňování našich čistých nákupů. Při posuzování bude zvážena síla ekonomiky eurozóny a přechod na mzdové a cenové formace,“ řekl hlavní ekonom ECB Peter Praet ve svém projevu v Berlíně.

Analytici uvedli, že Itálie, jež je postižena zadlužením, může mít problémy najít kupce svých dluhopisů v případě, že ECB přestane skupovat dluhy třetí největší ekonomiky eurozóny. Dluh Itálie nyní přesahuje zhruba 130 % HDP země.

„Abych byl upřímný, příští schůze nutně musí obsahovat diskusi o kvatitativním uvolňování, protože tento program je plánován do září. Proto tvůrci politiky ECB budou muset využít této příležitosti k oznámení, zda se jedná o konec kvantitativního uvolňování, nebo zda plánují tento program ještě prodloužit. Zanechání trhu v temnotě až do července totiž není řešením,“ uvedl Neil Wilson, hlavní analytik trhu na webu Markets.com.

Autor: Bc. Gabriela Kocveldová

Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/457239-evropske-akcie-se-potykaji-s-moznym-ukoncenim-qe/