FED splnil co slíbil, a ještě trochu přidal - článek Ing.Pavla Hrušky z BGGROUPna www.kurzy.cz
FOMC na svém zasedání jednomyslně a v souladu s tržním očekáváním rozhodl o zvýšení své klíčové úrokové sazby o 0,25%. Ta se tedy momentálně pohybuje v pásmu 0,50-0,75%. Vyznění následující tiskové konference předsedkyně FOMC Janet Yellenové a jí prezentovaný pohled na stav americké ekonomiky odpovídal zářijovému postoji. Trh práce je na předkrizových úrovních, inflace se postupně blíží cílovým 2% a zvýšení sazeb odpovídá růstu ekonomiky. Pokud bychom hledali v její prezentaci výtku, byla by to zmínka o nižším růstu produktivity.
Podstatná odlišnost oproti záříjové prognóze se týká připuštění možnosti potřeby rychlejšího utahování měnové politiky v příštím roce. Tato změna je logickým důsledkem listopadových událostí, kdy se pro mnohé nečekaně do hry dostala plánovaná expanzivní fiskální politika Donalda Trumpa. Další vývoj tedy bude záležet na její konkrétní podobě. Zatím je představována v hrubých obrysech, a spíše ukazuje směr, kterým by se budoucí prezident chtěl ubírat. Vezmeme-li v úvahu prostředí, ze kterého do funkce kadidoval, nepřekvapí, že se chce zaměřit zejména na fungování amerických společností, ať již v oblasti snížení daňové zátěže nebo omezení regulace zavedené v pokrizových letech. Konkrétní rozsah stimulace a její důsledky budou známi až v průběhu příštího roku. Na toto konto poznamenala Yellenová, že současná úroveň zaměstnanosti a tvorby pracovních míst odpovídá ideálnímu stavu a ekonomika v tomto směru žádnou dodatečnou stimulaci nepotřebuje. V opačném případě by FED mohl se svou měnovou politikou začít zaostávat a bylo by nutné přistoupit k jejímu rychlejšímu utažení.
Nová prognóza proto počítá s trojím zvýšením úrokové sazby v příštím roce. Pokud by na něj opravdu došlo, stane se tak nejspíše až ve druhé polovině roku, kdy již bude možné odhadnout reálný vliv fiskálních změn na makroekonomické ukazatele. Hlavním hybatelem dění na finančních trzích bude tedy fiskální politika, která bude ostře sledována tvůrci politiky monetární. Prodleva mezi její realizací a makroekonomickými dopady by mohla krátký konec výnosové křivky v první polovině příštího roku držet při zemi. Za předpokladu, že Trumpův tým neohlásí větší akci, na jejímž konci by se zřetelně rýsovalo výrazné prohloubení vládního zadlužení USA. Dalšími faktory, které bude FOMC sledovat a mohly by ovlivnit tempo utahování měnové politiky jsou již tradiční obavy z vývoje globální ekonomiky a vývoj ceny ropy.
Indikátorem budoucího vývoje kurzu USD, ceny zlata a hodnot akciových indexů tak bude pohyb kratšího konce výnosové křivky. Ta se během událostí včerejšího večera pohnula výše po celé své délce. V závěru obchodování dosáhl dvouletý výnos 1,27%, 10Y potom 2,58%. Opačným směrem zareagovaly akciové indexy, které zkorigovali rekordní hodnoty dosažené v minulých dnech a uzavřely obchodování poblíž denních minim. Nejhůře si vedl širší index Russel 2000 (-1,27%), nejlépe technologický Nasdaq composite (-0,50%). Cena zlata poklesla, zatímco dolarový index posílil. Dolaru se dařilo přidávat zisky zejména proti nízko úročeným měnám JPY a EUR. Tentokrát tedy vše v souladu s teorií úrokových sazeb.
Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/413451-fed-splnil-co-slibil-a-jeste-trochu-pridal/