FED zatím nebrzdí - článek Ing.Pavla Hrušky z BGGROUPna www.kurzy.cz

Na svém středečním zasedání Fed dle očekávání finančních trhů přistoupil k již druhému letošnímu zvýšení základních úrokových sazeb o 25 bps. Sazba Fed funds se nyní pohybuje v rozmezí 1% - 1,25%, diskontní sazba je stanovena na 1,75%. Také projekce vývoje základní sazby na další dva roky zůstává stejná. Stejně jako pro letošní rok jsou v ní zakomponovány tři zvýšení i pro roky 2018 a 2019.

Současně Fed oznámil blížící se zahájení programu kvantitativního utahování, které by mělo vést k zeštíhlení jeho bilanční sumy. Tento proces bude trvat několik let a měl by být odstartován již v průběhu druhého pololetí tohoto roku. Prodej cenných papírů, nakoupených americkou centrální bankou během stimulačních programů QE, bude pozvolný. Předpokládá se počáteční objem 10mld. USD měsíčně.

Předsedkyně Fed na následné tiskové konferenci vyjádřila přesvědčení, že momentální pokles jádrové inflace je pouze přechodný a nijak nemění současný pohled FOMC na dynamiku zvyšování sazeb. Očekává návrat inflačních hodnot ke stanoveným 2% a současně naznačila, že by hladina tohoto inflačního cíle mohla být v budoucnu přehodnocena. Se stavem ekonomiky a vývojem na trhu práce je Fed spokojen.

Finanční trhy na vystoupení předsedkyně americké centrální banky reagovaly smíšeně. Akciové indexy v průběhu tiskové konference ztrácely desetiny procenta, ale těsně před ukončením obchodní seance své ztráty dokázaly korigovat. Index S&P 500 zakončil obchodování na hodnotě 2,437 USD. Hůře se vedlo vzácným kovům. Jejich cena byla během dne podpořena slabšími údaji o spotřebitelských výdajích a nižší inflaci, které mohly zvýšit sázky na holubiččí komentář týkající se budoucí politiky Fed. Ten však nepřišel a vzácné kovy tak odpolední růst ceny zcela vrátily. Stejnou anabázi absolvoval i dolar, který odpoledne v reakci na nepřesvědčivá čísla z americké ekonomiky také na několik hodin ztratil jistotu zvýšení sazeb.

Ačkoliv Fed v letošním roce počítá s ještě jednou úpravou sazby, mezi členy FOMC se, na rozdíl od minulého hlasování, objevil hlas v neprospěch již tohoto hike. V následujících měsících tak mohou být trhy citlivější na údaje přicházející z americké ekonomiky, jejichž slabší hodnoty z první poloviny roku zatím benevolentně přehlížely. Zejména s ohledem na skutečnost, že v ekonomické prognóze pro tento rok Fed stále počítá s růstem HDP převyšujícím 2%, budou další indikátory stavu ekonomiky očekávány obzvláště netrpělivě. Pokud by trend horších výsledků pokračoval i v průběhu třetího čtvrtletí, dostal by Janet Yellenovou včera nastíněný jestřábí scénář holubiččí trhliny minimálně v podobě zpoždění dalšího kroku utahování měnové politiky prostřednictvím úrokových sazeb, který je nyní trhy predikován na září, resp. odložení termínu zahájení snižování bilanční sumy americké centrální banky.

Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/425009-fed-zatim-nebrzdi/