Hampl (ČNB): Sazby by měly být výš. Mora: Slabší koruna hovoří pro dřívější zvýšení

České úrokové sazby by měly být v situaci silně rostoucí ekonomiky výš, než jsou na současné úrovni 0,75 procenta, řekl viceguvernér Mojmír Hampl v rozhovoru pro týdeník Ekonom. "V situaci, v jaké jsme, už měla být základní sazba nad jedničkou," řekl Hampl.

"Stav, kdy přehřívání ekonomiky cítíme doslova na každém rohu a zároveň žijeme pořád se základní sazbou pod jedničkou, je bezprecedentní. Přitom sám náš model předpokládá, že bychom v této fázi cyklu měli být někde mezi dvojkou a trojkou," dodal v rozhovoru.

Člen bankovní rady Marek Mora dnes na okraj konference v Petrohradu novinářům sdělil, že slabší kurz koruny hovoří pro dřívější zvýšení úrokových sazeb než na přelomu roku. Poslední údaje o růstu mezd byly v souladu s očekáváním ČNB, uvedl podle Reuters. Specifický časový rámec pro možné zvýšení sazeb ale odmítá komentovat, dokud neuvidí data o inflaci.

Aktuální makroekonomická prognóza ČNB vidí zvýšení sazeb až na přelomu roku. Dvoutýdenní repo sazba ČNB, od které se odvíjí nastavení domácích komerčních úroků, je od února nastavena na 0,75 procenta.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok již dříve tento týden uvedl, že slabší koruna v kombinaci se silným růstem mezd otevírá prostor pro dřívější zvýšení úrokových sazeb, než předpokládá Česká národní banka ve své prognóze.

Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/457392-hampl-cnb-sazby-by-mely-byt-vys-mora-slabsi-koruna-hovori-pro-drivejsi-zvyseni/