Je čas na taktický odklon od akcií?

Investor Jeremy Grantham je dobře známým medvědem, který během euforického ledna predikoval, že americký akciový trh si v první polovině letošního roku projde prudkým růstem, po kterém ovšem přijde kolaps. Investor a ekonom Gavyn Davies se podle posledního příspěvku na Financial Times domnívá, že současný vývoj na trzích může být ochutnávkou toho, jak by popsaný vývoj mohl skutečně vypadat.

Index S&P 500 nabral na rychlosti v říjnu minulého roku, vrcholu dosáhl 26. ledna a poté oslabil o 9 %. Takový pokles smazal jen malou část celkových zisků realizovaných od poloviny roku 2016, ovšem výrazně zvýšil volatilitu na trhu. Tento minikolaps bezpochyby spustil vývoj v USA. Podle Daviese k němu přispěly technické faktory včetně vynucených prodejů u některých fondů. Nicméně „nelze ignorovat ani názory, že americká ekonomika již není k dalšímu posilování trhu tak vstřícná jako doposud“.

Poslední data z amerického trhu práce ukazují, že se zvýšilo tempo mzdového růstu, i když podle Daviese další měsíce pravděpodobně ukážou, že významný vliv tu měly sezónní a mimořádné faktory. Ekonomika se ale i tak pohybuje blízko plné zaměstnanosti a trhy jsou tedy právem nervózní z toho, jak se bude vyvíjet mzdová a cenová inflace. „Není žádný důvod domnívat se, že roste jádrová inflace a neexistuje okamžitá hrozba přestřelení inflačního cíle Fedu ve výši 2 %,“ píše ekonom. A dodává, že i když média hodně hovoří o inflační hrozbě a prudkém růstu výnosů vládních dluhopisů, pro centrální bankéře to v tuto chvíli pravděpodobně žádné zásadní téma není. Už proto, že na dluhopisových trzích došlo v podstatě jen k „normalizační inflační rizikové prémii“.

Investoři jsou nervózní i z toho, že vedení Fedu zatím nejeví známky obav ze zvýšené volatility a rozhodně se nezdá, že by kvůli ní hodlalo změnit své plány na zvedání sazeb. Fed chce aktivním přístupem dosáhnout zpomalení tempa růstu a zastavit pokles nezaměstnanosti. Utahování je tak nevyhnutelným krokem. Podle některých názorů je současná vyšší volatilita dokonce přínosná, protože se díky ní jasně ukáže, že Fed investorům žádný záchranný kruh házet nehodlá. Alespoň ne v případě, že na trzích nedojde k prudkému kolapsu.

„Řada odborníků tvrdí, že akcie jsou drahé. Soudí tak často na základě Shillerova PE, ale podle mého názoru podobné argumenty investorům ku prospěchu nikdy moc nebyly, snad s výjimkou těch opravdu dlouhodobých,“ zmiňuje Davies. A dodává, že ekonometrický model jeho společnosti Fulcrum AM, který je založen nejen na valuacích, ale i na řadě dalších proměnných, které chování trhu ovlivňují, nadále dává základ k optimismu.

A i když se model může mýlit, „stále nejsou patrné známky recese v oblasti korporátních zisků, která obvykle spouští medvědí trh“. Pokles nezaměstnanosti v USA ale na druhou stranu zvyšuje inflační riziko a Davies se domnívá, že současný růst volatility je důvodem pro „taktické snížení váhy rizikových aktiv“.

Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/446318-je-cas-na-takticky-odklon-od-akcii/