Konec oddechového času pro ropu - článek Ing.Pavla Hrušky z BGGROUPna www.kurzy.cz

Po několikaměsíčním klidu, kdy se, po listopadové dohodě o omezení těžby mezi členskými státy OPEC, ke které se poté v prosinci přidaly i spolupracující země stojící mimo kartel, cena ropy pohybovala v úzkém pásmu na nejvyšších hodnotách od června předloňského roku (viz graf), nastává pro ropné producenty další těžké období. Delší dobu trh úspěšně ignoroval rostoucí zásoby černého zlata v zásobnících rafinerií, nicméně během března, po třech měsících stagnace (americká lehká WTI se v únoru obchodovala v neujžším rozpětí za posledních deset let), se její cena přiblížila zpět k hodnotám, které jsme viděli ve druhé půlce loňského roku.

Psychologický efekt dohody, která měla snížit nerovnováhu na ropném trhu z nabídkové strany pomalu vyprchává a do popředí se dostávají informace z reálného světa. Samotná dohoda, platná do konce letošního června tak bude muset být nejen prodloužena, ale nejspíše i podpořena dalšími kroky, které povedou k většímu omezení produkce této strategické suroviny. Otázkou zůstává, zda je taková akce ze strany těžařů možná. Samotná dohoda o omezení těžby je sice navenek dodržována, podrobnější informace ale ukazují na nerovnováhu jejího plnění ze strany jednotlivých účastníků. Největší zásluhu na omezení produkce má bezesporu Saúdská Arábie, která jednostraně snížila těžbu o 0,75 milionů barelů denně (původně se zavázala pouze k omezení o 0,5 mbpd). Tím částečně kryje menší participaci ostatních účastníků dohody jako jsou Spojené arabské emiráty, Venezuela, Irák, ale především Rusko. Z druhé strany na cenu suroviny tlačí rostoucí produkce zemí stojících mimo dohodu (Nigérie, Lybie), ale především oživení těžby v USA.

Ostře sledované zásoby suroviny v amerických rafineriích se v únoru dostaly na historická maxima a stejně tak i denní produkce dosáhla nejvyšších hodnot za poslední rok. Počet vrtných souprav v akci byl ke konci února nejvyšší od předloňského října. Americký úřad EIA předpokládá, že domácí produkce stoupne během letošního roku o více než 0,4 mbpd. Rostoucí produkce v USA tak neguje snahu OPEC o omezení nabídky. Situace může být pro země mající zájem na vyšších cenách suroviny ještě složitější. V roce 2015 se spekulovalo o hranici rentability břidlicových těžařů okolo 60 USD/barel. Pohled na vývoj v minulém roce ale ukazuje, že tato cena již není platná. K oživení těžby došlo již v květnu, kdy cena ropy, po předchozím propadu, atakovala hodnoty okolo 50 USD. Efektivita těžby a technologické možnosti frakování břidlicových hornin, známé již více než 50 let, se stále zdokonalují. V neposlední řadě zde hrají roli i nižší počáteční náklady a relativně krátká délka přípravy projektů spojených s tímto typem těžby. Těžební společnosti jsou tak schopny reagovat velmi pružně a případný růst cen by jejich aktivitu dál zvýšil.

OPEC, resp. Saudská Arábie tak stojí před těžkým rozhodnutím, zda dále snižovat svou vlastní produkci ve snaze udržet ceny ropy nad 50 USD a přenechávat tak tržní podíl nespolupracujícím zemím nebo od podobných snah upustit a nechat cenu ropy spadnout zpět na úrovně, na kterých se nacházela v roce 2016. Ve hře je také plán na částečnou privatizaci státní ropné společnosti Saudi Aramco. Odhad její celkové ceny je značně volatilní, pohybuje se údajně od 400 mld. USD až po 2 bln. USD. Vyšší cena ropy by tak v tomto intervalu posouvala hodnotu společnosti směrem k vyššímu odhadu. Další schůzka kartelu je naplánována na konec května (25.5.), nicméně je pravděpodobné, že producenti budou v případě dalšího tlaku na pokles cen reagovat již dříve slovními intervencemi, které by měly avizovat připravenost OPEC reagovat na nerovnováhu na trhu s ropou. Situace téměř stejná jako v loňském roce.

 

 

 

Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/419642-konec-oddechoveho-casu-pro-ropu/