Kupujte zlato, radí investiční mág

Jeho loňské doporučení čtenářům TÝDNE se ukázalo jako skvělá trefa. Teď hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen ponouká "zahodit" vystajlované iPhony od Applu a vsadit na široký záběr konkurenčního Googlu.

Minule jste doporučoval producenta hliníku Alcoa. Jeho akcie za následujících deset měsíců zdvojnásobily hodnotu. Máte podobně dobrý tip i pro letošní rok?

Takže byste rád podobnou trefu? Jednou z věcí, kterou bych vám doporučil, by bylo zlato. Podle mě jeho cena vzroste zpět k 1425 dolarům za trojskou unci (aktuálně se pohybuje pod 1200 dolary, pozn. red.). Pokud bych bral dlouhodobý horizont, tak je dobré vsadit na australský dolar, z firem pak na Fortescue Metals Group, což je australská těžařská firma. Líbí se mi akcie dalších těžařů, stále bych doporučoval i firmu Alcoa. Hliník má velmi široké použití, například v leteckém a automobilovém průmyslu.

Proč právě těžaři?

Investoři musejí nakupovat, co je relativně levné. Očekávám, že začne další komoditní supercyklus, a akcie těžařských firem jsou stále nízko. Mnoho lidí to nevidí, ale růst v tomto sektoru už začíná. Já si k tomu navíc rád přidávám vývoj měn, a proto bych se koukal po australských těžebních firmách, třeba jako je zmíněná Fortescue.

Nehrozí nafouknutí další bubliny? Zejména v technologickém sektoru akcie firem rychle rostou a třeba investor Carl Icahn tvrdí, že hodnota Applu bude za chvíli miliarda dolarů.

Apple je silná společnost s nejsilnějším marketingem na světě. Ale možná proto, že jsem ekonom, mám problém zaplatit 600 dolarů za produkt Apple, který má sice o trochu lepší design než čínská konkurence, jenže ta má srovnatelnou nebo v některých případech i lepší výbavu a stojí polovinu, tedy 300 dolarů. Buď konkurenti zdraží a půjdou do luxusního segmentu, nebo Apple časem bude muset zlevnit, dlouhodobě to je neudržitelné. Pamatujte na to, že nikdo v korporátní historii nedokázal udržet marži tak dlouho tak vysoko jako nyní Apple.

převzato:  http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/o-investovani/kupujte-zlato-radi-investicni-mag_345902.html