OPEC se brání vyšším cenám ropy - článek Ing. Pavla Hrušky z BGGROUPna www.kurzy.cz

OPEC se brání vyšším cenám ropyZástupci Sdružení zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v září na schůzce v Alžíru dohodli na snížení denního objemu těžby ropy. Šlo o náznak první dohody o snižování těžebních kvót od roku 2008, jejíž konkrétní podoba měla být stanovena na víkendové zasedání ve Vídni. Ani tentokrát však účastníci schůzky nedospěli ke společnému kompromisu a jako hlavní viník je opět uváděn Irán, který přímo žádá o vynětí z připravované dohody o regulaci těžebních limitů. Problém s omezením současné těžby mají ale i Lybie, Nigérie nebo Irák. Argumentují tím, že jejich dnešní produkce je, ať již z důvodů minulých sankcí nebo probíhajících konfliktů, nižší než byla v předchozích letech.

Situace ne nepodobná té z dubna letošního roku, kdy těsně před setkáním v Dauhá také docházelo k náznakům dvoustranně sladěných postojů, které však na samotné schůzce nebyly potvrzeny. OPEC tak chladí naděje na brzký růst cen této komodity. Aby byla situace ještě složitější, je tu Rusko. To sice dohodu o limitech těžby navenek podporuje, ale podle jeho zástupce při OPEC nepřichází snížení produkce v úvahu. Rusko bude zřejmě ochotno, vzhledem k současné rekordní produkci, přistoupit pouze na zmrazení současného stavu.

V grafu je zobrazen vývoj ceny ropy za posledních 12 měsíců. Ropa se v posledním půlroce, podpořena avizovanými úpravami nabídkové strany a mírně pozitivními zprávami ze světové ekonomiky, snaží pokořit hranici 50 USD za barel. Pozitivní zprávou pro ropu je lepší vývoj americké ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí překvapila nejrychlejším růstem HDP za poslední dva roky, ve spojení s poklesem stavu zásob ropy v amerických rafineriích. Oproti tomu neschopnost ropných producentů koordinovat svůj postup stále udržuje převis nabídky nad poptávkou. Ropa tak může v dalších týdnech vyčkávat na nové cenotvorné informace v současném pásmu 43-53 USD za barel.

Z dlouhodobějšího pohledu je třeba připomenout pokračující pokles investic do těžby. Ropní těžaři si tak kompenzují nízké ceny ropy a díky tomu i přes klesající příjmy drží své hospodářské výsledky na slušných číslech. Tento trend by ale v budoucnu mohl vést k nedostatečným těžebním kapacitám a k růstu cen na mnohem vyšší hodnoty než na jaké jsme si za poslední rok zvykli. Na druhou stranu se objevují hlasy, které považují ceny okolo 40USD za, z dlouhodobého pohledu, normální. Cena ropy se podle nich od svého mediánu vzdálila, a to díky nedostatku této komodity na trhu, pouze v sedmdesátých a osmdesátých letech a potom v první dekádě tisíciletí, kdy do hry vstoupily centrální banky se svými experimentálními programy monetární politiky.


Další plánované zasedání OPEC se uskuteční 30. listopadu. Již o pět dní dříve by ale měla proběhnout koordinační schůzka, na které by mají být projednány individuální těžební kvóty jednotlivých členů kartelu. OPEC má evidentně problém se dohodnout a daleko lépe zatím vyznívají bilaterální setkání v mezidobí mezi oficiálními schůzkami celého kartelu.


Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/410393-opec-se-brani-vyssim-cenam-ropy/