Přichází čas na investici do zlata? - článek z www.kurzy.cz

Možný vrchol akciového býčího trendu, pozdní fáze ekonomického cyklu nebo růst volatility. To vše jsou podmínky, které vedou investory k úvahám nad tím, zda jsou jejich portfolia na takové podmínky připravena. A jedním z nástrojů, které historicky zlepšují diverzifikaci pro případ nepříznivého vývoje na trzích, je zlato. Platí to i v současnosti?

Zlato již poměrně dlouho nepatří mezi favority široké investorské veřejnosti. Je pravda, že za posledních pět let je jeho nominální výnos prakticky nulový, zatímco americké akcie za tu dobu zpevnily o 50 %. Ale historie není budoucnost a poslední volatilní období (živené spekulacemi o vrcholu býčího trendu a konci cyklu) může být pro žlutý kov pozitivním impulzem. V obdobích propadů na trzích může být zlato zajímavou alternativou s nízkou korelací a schopností vyvážit volatilitu akciové složky portfolia.

Pokud se podíváme na vývoj ceny kovu od srpna 2018, zlato skutečně mohlo zafungovat jako diverzifikační nástroj. V polovině srpna bylo zlato na minimu, zatímco akcie měly měsíc do dosažení historického maxima. Zatímco americké akcie po zářijových vrcholech ztratily za tři měsíce de facto 20 %, zlato posilovalo až do února a přidalo více než 13 %. Akciím producentů kovu se přitom dařilo ještě lépe.

Zlato ale v polovině února zaznamenalo prudký týdenní pokles poté, co jeho cena dosáhla dlouhodobé rezistence okolo 1 350 USD za trojskou unci. Tato rezistence a vyšší minima však vytvořily býčí trojúhelník, který může v delším horizontu předznamenávat růst ceny. Pro ten ostatně hovoří i další faktory.

ETF, centrální banky a futures

Za poslední čtyři měsíce se objem zlata v držení ETF zvýšil o 111 metrických tun.Investoři začínají mít obavy ze zpomalování ekonomiky a přestávají věřit v růst cen akcií, a tak hledají alternativy. A mezi nimi právě zlato, dlouhodobě považované za bezpečný přístav.

Zlato nakupují i centrální banky, které podle Světové rady pro zlato nakoupily v roce 2018 nejvíce kovu od roku 1967. Celkové čisté nákupy zlata činily 651,5 metrické tuny. Mezi největšími kupci zlata je Rusko, které se chce zbavit závislosti na dolaru prodejem amerických státních dluhopisů. Alternativou je pro něj právě žlutý kov.

Na dalším grafu je vidět, že obchodníci s futures jsou také stále více nakloněni nákupům zlata. Poté, co loni čisté prodeje dosáhly extrémní úrovně, jsou spekulanti opět na straně kupujících s potenciálem dalšího růstu (společně s cenou zlata).

Dolar, sazby, těžaři

Zlato je oceňováno v dolarech, takže jeho vztah k hodnotě americké měny je inverzní. V poslední době ovšem tato negativní korelace slábne a posiluje jak dolar, tak zlato. Dolar i zlato jsou považovány za bezpečné přístavy a je docela zajímavé sledovat jejich současný růst.

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících cenu zlata jsou reálné výnosy státních dluhopisů. Ty totiž zohledňují jak nominální sazby, tak inflaciZlato je pro investory zajímavější, když reálné sazby klesají, protože tím mizí nevýhody kovu, který negeneruje úrok. Sazby navíc klesají v dobách, kdy roste nejistota. Růst sazeb má na zlato negativní vliv, ale pokud poroste inflace (což není nereálné), tak i při rostoucích nominálních sazbách mohou ty reálné klesat.

Fyzické zlato nemusí být pro každého lákavým nákupem, a pokud investor zároveň nechce spekulovat na vývoj ceny prostřednictvím zlatých ETF nebo futures, může investovat do akcií společností těžících zlatoV sektoru dochází ke konsolidaci a velkým akvizicím a ceny akcií na to (a také na růst ceny kovu) reagují pozitivně. Po dlouhé době je patrná silná kladná korelace mezi kovem a cenou akcií těžařských firem.

Zlato sice nenabízí pevný výnos a v době nástupu kryptoměn mohlo trochu ztratit lesk, ale stále jde o zajímavou možnost diverzifikace pro každé portfolio. Na rozdíl od moderních nástrojů nemusí své postavení na trhu nijak obhajovat, jde o komoditu, která svou hodnotu osvědčuje již tisíce let.

Zdroj: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/486733-prichazi-cas-na-investici-do-zlata/