Vrhněme se na „zlato“, které utíká z Číny - článek z www.kurzy.cz

„Od počátku devadesátých let až do prvního desetiletí nového tisíciletí se zdálo, že Čína prostě nedělá chyby. Její ekonomika rostla ostrým tempem, její společnosti zabíraly podíl na globálním trhu, její politický systém byl sice autoritářský, ale jevil se stabilní,“ píše na stránkách Bloombergu známý ekonom Noah Smith. Prosperita pak přiváděla domů i čínské studenty, kteří za vzděláním vyráželi do zahraničí. Nyní se ale situace v čínské ekonomice mění, země se posouvá ke stále větší represi, a to nejen vůči menšinám, ale napříč celou společností. Vše se může podle Smithe opět otočit k lepšímu, nicméně zatím to tak nevypadá. Lidé tedy budou mít stále větší motivaci odejít ze země.

New York Times píšou o tom, že zatímco v prosperitu země věřily před dvěma lety dvě třetiny bohatších Číňanů, nyní je to již jen jedna třetina. Stále více rodin posílá své děti za vzděláním do zahraničí a „je těžké říci, zda je to jen kvůli vzdělání, nebo zda se je snaží ochránit před domácími nepokoji a perzekucí“. Nákupy nemovitostí v zahraničí mohou být stejně tak jen čistě investičním krokem, ale také mohou ulehčit možný odchod ze země.


Smith se domnívá, že Spojené státy mohou z této situace těžit. Pokud by totiž uvítaly ty, kteří z Číny hodlají odejít, získaly by nové podnikatelské talenty. Nebylo by to navíc poprvé, co neklid v nějaké zemi vyvolá příliv talentů do jiné. Příkladem mohou být Židé, kteří prchali před nacismem a pomohli Spojeným státům v pokroku na poli vědy a technologií. Podobné to bylo s Rusy, kteří do země přišli po kolapsu Sovětského svazu. A Smith tvrdí, že právě imigranti jsou obvykle velmi podnikaví, což dokazuje například to, že téměř polovina firem z žebříčku Fortune 500 byla založena Američany první či druhé generace.

Spojené státy by tedy měly podle ekonoma plně využít nespokojenosti, která se šíří čínskou společností. Největší překážku vidí v americkém postoji, protože rostoucí tenze mezi oběma zeměmi sebou nesou podezřívavost vůči Číňanům. Americký prezident Donald Trump dokonce prohlásil, že „téměř každý čínský student přišel jako špión“.

„Ano, malá část studentů a učitelů přicházejících do USA budou skutečně špióni. Většina ale ne, protože právě ti, kteří přicházejí, jsou obvykle ti, kteří jsou s čínským režimem nejméně spokojení,“ míní Smith. Současný souboj mezi USA a Čínou pak vnímá jako tenze mezi otevřenou společností na straně jedné a společností uzavřenou na straně druhé. Spojené státy mají výhodu právě díky své otevřenosti a tu by měly plně využít, aby přetáhly talentované lidi k sobě v době, kdy v Číně roste represe a ekonomika strádá.

Zdroj: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/485752-vrhneme-se-na-zlato-ktere-utika-z-ciny/